Manapság a társasházak építése során is elvárás, hogy legyen a homlokzat modern, legyenek nagy üvegfelületek, ugyanakkor legyen az épülő otthon fenntartható, legyen komfortos melegségében és nyugalmában és legyen biztonságos mind a nem várt látogatók, mind a tűzvédelmi előírások tükrében.
Manapság a társasházak építése során is elvárás, hogy legyen a homlokzat modern, legyenek nagy üvegfelületek, ugyanakkor legyen az épülő otthon fenntartható, legyen komfortos melegségében és nyugalmában és legyen biztonságos mind a nem várt látogatók, mind a tűzvédelmi előírások tükrében.
A műanyag nyílászárók leginkább a társasházi építések során alkalmazott ablakok, ajtók. Felületükben nagyon változatosak (fautánzatú vagy RAL szín szerinti fóliázással, alumínium borítással készülhetnek), és műszaki tulajdonságaikban is korunk építészeti kihívásaihoz alkalmazkodnak.
A köztudatban tévesen ez energetikai tulajdonságok javítása a nyílászárók két- és háromrétegű üvegezésének megváltoztatására szorítkozik. Érdemes azonban tudni, hogy a nyílászárók kerete (Uf-értéke) is jelentős szerepet játszik az ablakok, ajtók ún. hőátbocsátási tényezőjének (Uw-érték) alakulásában.
Az energetikai szabályozás szerint Uw<1,15 W/m2K az érvényes előírás, ami egy jól megválasztott műanyag profilrendszerbe elhelyezett háromrétegű üvegezéssel – kis befektetéssel – jelentősen javítható.
1.ábra: Fenstherm Future – Profine 76 AD műanyag nyílászárók hőátbocsátási tényező
A nyílászárók Uw-értéke az MSZ EN ISO 10077-1:2017 szerint 1230*1480 mm nyíló-bukó szerkezetre került meghatározásra.
A zajterhelés növekedése modern korunk velejárója. A közúti, vasúti és légi forgalomból adódó zaj ciklikusan ronthatja az érintett lakások komfortérzetét. Fontos szempont tehát, hogy a homlokzati nyílászárók tervezésekor az ún. C-tr értékkel korrigáltan kell az elvárt léghanggátlási értéket megadni.
A Fenstherm Future – Profine 76 AD ablakok, ajtók két- vagy háromrétegű üvegezéssel 42-45 dB értékig képesek a külső zajok zavaró hatását megszüntetni. Vannak olyan termékei a gyártónak, melyek két egymás mögötti ablak szerkezet kombinációjaként 55-60 dB-ig léghanggátlók.
A betörés biztonság esetén nem csak a nem várt látogatók kizárására kell gondolnunk. A nagy méretű üvegszerkezetek a felhasználók számára napi szinten kockázati tényezőt jelentenek. Az esetleges balesetek megelőzésére nem csak a nyílászárók külső oldalán, hanem a belső oldalon is védelmet kell nyújtani. Ilyen célokra legalább 4.4.1 ragasztott biztonsági üveget érdemes választani.
A műanyag nyílászárók nem tűzgátlók és nem tűzállók, ezért ilyen funkcióra az épületek tűz biztonsága terén nem használhatók. Vannak azonban olyan elemei az érvényes tűzvédelmi előírásoknak, melyek érinthetik a műanyag anyagú ablakokat, ajtókat.
Sokat vitatott kérdés, a hő- és füstelvezetésben (röviden: RWA) betöltött szerep. A füstmentesítésre szolgáló ablakok ajtók előírás szerint kizárólag alumínium alapanyagból készülhetnek, mivel a műanyag ablakok anyaga hőre lágyuló, tehát a hővel szembeni ellenállása kisebb, mint 300 oC (OTSZ 91. § (1) e) pont), légutánpótlásra azonban a műanyag szerkezetek korlátlanul használhatók.
A homlokzati mentésre szánt ablakok anyaga lehet alumínium és műanyag is, de kimondottan figyelni kell a nyílászáró szabad üvegezési felületének méretére és az üvegezés anyagára. A szabad átjárható méret - az üveg felületre számított módon - min. 90 cm széles és 120 cm magas kell legyen. Az üvegezés előírt morzsalékosan törő tulajdonságát, kizárólag az edzett üvegezés teljesíti, mely ebben az esetben minden üvegrétegre vonatkozik.
A Fenstherm Future Zrt műanyag nyílászárói egyedülálló módon teljesítik a legmagasabb – Th=45 perc – Homlokzati Tűzterjedési Határértéket az MSZ 14800-6:2020 szabvány szerint. Ezzel lehetőség nyílik az ún. franciaerkély beépítés esetén a műanyag nyílászárók és üvegkorlát (nem tűzgátló anyagú) együttes költséghatékony alkalmazására.
2.ábra: Franciaerkélyek tűzterjedés elleni védelem szempontjából megfelelő kialakítása
Forrás: Tűzvédelmi Műszaki Irányelv TvMI 1.5:2022:06.13.
Milyen körülmények esetén alkalmazható a Fenstherm Future – Profine 76 AD termékcsalád:
Ez a termék minősítés megoldást nyújt mind a modern épület homlokzatok, mind a meglévő társasházi ablakok tűzvédelmileg biztonságos kialakításában.
3.ábra: Fenstherm Future – Profine 76 AD nyílászáró
homlokzati tűzterjedésre minősített függőleges csomóponti kialakítása
4.ábra: Fenstherm Future – Profine 76 AD nyílászáró
homlokzati tűzterjedésre minősített vízszintes csomóponti kialakítása